Přejít na obsah

Martin

Redakce
  • Počet příspěvků

    134
  • Registrace

  • Poslední návštěva

  • Dní od ocenění

    18

Příspěvky od uživatele Martin

  1. "Globální potravinový systém je největší hnací silou ničení přírody a přechod na převážně rostlinnou stravu je zásadní pro zastavení škod. Uvádí to nová zpráva OSN, podle které omezení masa v jídelníčku povede ke snížení tlaku na potřebu získání nové zemědělské půdy a zabrání dalšímu poškozování divoké zvěře a rostlinstva."

    Celý článek: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jidlo-potravinovy-system-globalni-omezeni-masa-rostlinna-strava-zemedelstvi-ekologicke-pesticidy-che.A210204_143421_zahranicni_dtt?

  2. „Pokud lidé věří, že má člověk duši, měli by souhlasit, že ji má i zvíře,“ říká původem ruský filmař Viktor Kossakovsky (1961). Jeho černobílý snímek o hospodářských zvířatech Gunda, který je vyprávěný beze slov i bez hudby a který svým jménem zaštítil hvězdný hollywoodský herec Joaquin Phoenix, měl premiéru loni na Berlinale a následně získal i nominaci na nejlepší dokument v rámci prosincových Evropských filmových cen. Celý článek na Novinky.cz

     

  3. Stanovisko Americké dietetické asociace: vegetariánské diety

    Winston J Craig 1, Ann Reed Mangels, American Dietetic Association
     

    "Abstrakt

    Je to pozice Americké dietetické asociace, že vhodně naplánovaná vegetariánská strava, včetně úplné vegetariánské nebo veganské stravy, je zdravá, nutričně přiměřená a může poskytovat zdravotní výhody při prevenci a léčbě některých nemocí. Dobře naplánovaná vegetariánská strava je vhodná pro jednotlivce ve všech fázích životního cyklu, včetně těhotenství, laktace, kojeneckého věku, dětství a dospívání, a pro sportovce. Vegetariánská strava je definována jako strava, která nezahrnuje maso (včetně drůbeže) nebo mořské plody nebo produkty obsahující tyto potraviny. Tento článek hodnotí aktuální údaje týkající se klíčových živin pro vegetariány, včetně bílkovin, n-3 mastných kyselin, železa, zinku, jódu, vápníku a vitamínů D a B-12. Vegetariánská strava může splňovat aktuální doporučení pro všechny tyto živiny. V některých případech mohou doplňky nebo obohacené potraviny poskytnout užitečné množství důležitých živin. Přehled založený na důkazech ukázal, že vegetariánská strava může být v těhotenství výživově adekvátní a vést k pozitivním výsledkům v oblasti zdraví matek a kojenců. Výsledky přehledu založeného na důkazech ukázaly, že vegetariánská strava je spojena s nižším rizikem úmrtí na ischemickou chorobu srdeční. Zdá se, že vegetariáni mají také nižší hladinu cholesterolu lipoproteinů s nízkou hustotou, nižší krevní tlak a nižší míru hypertenze a cukrovky typu 2 než nevegetariáni. Vegetariáni mají navíc nižší index tělesné hmotnosti a nižší celkovou míru rakoviny. Mezi rysy vegetariánské stravy, které mohou snížit riziko chronických onemocnění, patří nižší příjem nasycených tuků a cholesterolu a vyšší příjem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, ořechů, sójových produktů, vlákniny a fytochemikálií. Díky variabilitě stravovacích postupů mezi vegetariány je nezbytné individuální posouzení stravovací přiměřenosti. Kromě hodnocení přiměřenosti stravy mohou odborníci na výživu a výživu hrát také klíčovou roli při vzdělávání vegetariánů o zdrojích specifických živin, nákupu a přípravě potravin a úpravách stravy, aby vyhověli jejich potřebám."

    Odkaz na zdrojový článek v angličtině.

     

    logo-main-eatright.png.9f546229a1b49cae52a335fc37f4d8ab.png

     

    Více o Akademii výživy a dietetiky:

    "Akademie výživy a dietetiky (dříve Americká dietetická asociace) je největší světovou organizací odborníků na výživu a výživu založenou v Clevelandu v Ohiu v roce 1917 vizionářskou skupinou žen, zaměřujících se na pomoc vládě při konzervování potravin a zlepšování zdraví a výživy veřejnosti během první světové války. Akademie dnes zastupuje více než 100 000 pověřených odborníků - registrovaných odborníků na výživu, dietetických techniků, registrovaných a dalších odborníků na výživu a výživu s vysokoškolským a pokročilým vzděláním v oblasti výživy a dietetiky a studentů - a zavazuje se zlepšovat zdraví národa a zlepšovat jeho profese dietetiky prostřednictvím výzkumu, vzdělávání a advokacie.

    Členové Akademie hrají klíčovou roli při formování výběru potravin pro veřejnost, čímž zlepšují její nutriční stav a při léčbě osob s nemocemi nebo úrazy. Členové nabízejí preventivní a lékařské nutriční terapeutické služby v různých prostředích.

    Odborníci na výživu a dietetiku pracují v systémech zdravotní péče, domácí zdravotní péči, stravovacích službách, obchodních, výzkumných a vzdělávacích organizacích i v soukromé praxi. Jako důležití členové lékařských týmů v nemocnicích, zařízeních dlouhodobé péče a organizacích pro péči o zdraví poskytují lékařskou výživovou terapii - pomocí specifických výživových služeb k léčbě chronických stavů, nemocí nebo úrazů. Komunitní odborníci na dietetiku poskytují podporu zdraví, prevenci nemocí a wellness služby.

    Jako lídr v oblasti potravin a výživy poskytuje Akademie odborná svědectví na slyšeních, lobbuje v Kongresu a dalších vládních orgánech, komentuje navrhované federální a státní předpisy a rozvíjí stanoviska k důležitým otázkám potravin a výživy."

    Odkaz na zdrojový článek v angličtině

  4. Rád bych se podělil příjemný zážitek, který si dcerka přinesla minulý týden ze školy. V sedmi letech navštěvuje 3. ročník britské základní školy a v předmětu 'věda' probírali téma 'potravní řetězec', děti se učili o řazení živočichů do skupin mezi býložravce, masožravce a všežravce. Bylo pro mne velkým překvapením i úlevou, když se při výuce na obrazovce místo obvyklého objevila následující ilustrace:

    "Do jaké kategorie si myslíte že lidé patří?

    To záleží! Lidé jsou obvykle všežravci, protože jedí rostliny i maso, někteří lidé jsou však vegetariány a tak by byli zařazeni mezi býložravce, protože všichni jsme různí!"

    Annotation 2020-09-09 225533.jpg

    Potěšilo mne s jakou mírou otevřenosti a tolerance bylo toto téma dětem školou prezentováno a zajímalo by mne jestli máte podobné zkušenosti s vašimi školami / školami vašich dětí? Stejné, podobné, jiné? :)

  5.  

    "Zastánci zákazu argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky. Uváděli, že lidé už sami dávají přednost vejcím od nosnic v halách nebo z volných chovů a že obchodní řetězce se tomu přizpůsobují.

    Aktivisté jsou ze zákazu nadšení. "Je to fantastický úspěch nejen pro čtyři miliony českých slepic, ale i pro ochranu zvířat celkově. Děkujeme všem poslancům, kteří zákaz klecí podpořili," uvedl předseda spolku Obraz - Obránci zvířat Marek Voršilka. Teď už podle něj zbývá přesvědčit Senát.

    Zákaz klecových chovů prosazovala skupina poslanců kolem Jana Pošváře (Piráti), podle něhož nosnice v klecích jsou týrané a trpí stresem a deprivací. Termín zákazu podle Pošváře souvisí s patnáctiletou životností klecí. Zákaz používání tzv. neobohacených klecí začal platit od roku 2012."

    chicks-349035.thumb.jpg.efe350ab6829cfdf925799aff31c8d2f.jpg

    Celý článek je na Ihned na adrese zde:

    https://domaci.ihned.cz/c1-66816940-snemovna-schvalila-zakaz-klecovych-chovu-slepic-platit-bude-od-roku-2027

     

  6. Ahoj, hledali jsme s drahou polovičkou recept na ovocný koláč a osvědčil se nám ten podle návodu na Youtube. Vyšel nám až na druhý pokus kdy jsme zjistili že drobenka musí být opravdu z cukru moučky, budete-li mít chuť vyzkoušejte jej také a případně se podělte o vaše zkušenosti s ním :)

    1. Zamíchat:

    200g polohrubé mouky
    100g krupicového cukru
    1 lžička prášku do pečiva

    2. Přidat

    100ml oleje
    1 vejce
    200g zakysané smetany
    špetka soli

    a zpracovat na těsto

    3. Připravit drobenku

    3 lžíce polohrubé mouky
    2 lžíce moučkového cukru
    2 lžíce másla

    4. Rozprostřít těsto, pokrýt ovocem dle chuti a zasypat drobenkou

    (například borůvky, jahody, švestky, třešně, meruňky)

    dát do trouby roztopené na 180 stupňů
    péct na 50 minut

    5. Nechat vychladnout a podávat nakrájené

    01.jpg

    02.jpg

    03.jpg

  7. "Co dobrého vyplynulo ze spojení koronaviru a Číny? Třeba to, že virus napadl i zastaralou tradici pojídání psího masa. V kombinaci s rostoucím počtem mladých milovníků zvířat to vypadá, že se čínským psům blýská na lepší časy.

    Co nezvládla přirozená láska a respekt člověka ke psům, dotáhl koronavirus. Šíření nákazy na trhu s živými zvířaty způsobilo, že pro čím dál více Číňanů je tradice pojídání psího masa neslučitelná se zdravým rozumem alespoň z toho zdravotního hlediska.

    Poměrně smutné sice je, že za postupné odvracení se od tradice pojídání psího masa nemůže primárně fakt, že by Číňané celoplošně začali psy a kočky brát jako své společníky, na druhou stranu tak má šíření koronaviru i pozitivní dopad - napomohlo letitým snahám aktivistů za práva zvířat. Poté, co vláda zakázala prodej divokých zvířat na trzích, zakázala konzumaci psů a koček první města na jihu Číny - Ču-chaj a Šen-čen."

    Pokračování článku je k disposici na Seznam Zprávy

  8. Kritizuje dominanci ekonomického myšlení nad ekologickým a tvrdí, že současná globalizovaná společnost dramaticky ničí Zemi a že je třeba to změnit. Ekolog, biolog a vegetarián Petr Blahut je hostem Interview Plus, které moderuje Michael Rozsypal.

     

  9. "V areálu londýnské vysoké školy Goldsmiths už se nemůže prodávat hovězí maso. Instituce, která je součástí Londýnské univerzity, zákaz zavedla s cílem přispět k boji proti globálním klimatickým změnám. Stala se první vysokou školou v Británii, kde takové opatření vstoupilo v platnost, informovala v pondělí agentura Reuters.

    Chov hospodářských zvířat hraje významnou roli v globální produkci skleníkových plynů a způsobuje rozsáhlé odlesňování, uvádí agentura OSN pro výživu a zemědělství. Experti OSN z Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) před několika dny ve své zprávě o využívání půdy doporučili snížení spotřeby masa jako jeden z prostředků boje proti globálnímu oteplování."

    Zdroj a celý článek na Idnes.cz

     

  10. Bezmasou stravu preferuje pět procent Čechů, další čtyři procenta jedí maso pouze příležitostně. Alternativním způsobům stravování jsou nejvíce otevření v Česku i ve světě mladí lidé, stravu s vyloučením masa mezi Čechy od 18 do 34 let preferuje deset procent. Mnoho lidí spojuje veganství s ekologií a zodpovědným přístupem k planetě. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, jehož výsledky dnes představila Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR).

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/zhruba-pet-procent-cechu-preferuje-bezmasou-stravu.A190418_153111_ln-zdravi_ape

     

     

  11. "Učitelka Michaela Vincourová dostala od ředitele mateřské školky na vybranou. Buď před dětmi bude mlčet o důvodech, které ji vedou k veganskému životnímu stylu, nebo v práci skončí. Aktivistka hájící práva zvířat se rozhodla pro druhou možnost a na svém instagramovém účtu publikovala fotografii s hashtagem "Nebudu zticha", která za dva dny nasbírala přes pět tisíc pozitivních reakcí."

    https://magazin.aktualne.cz/ucitelka-nechtela-pred-zaky-mlcet-o-svem-veganstvi-rodice-si/r~9e434218aab111e8b295ac1f6b220ee8/

  12. V rozhovoru se geolog Václav Cílek zamýšlí nad dotazy posluchačů Českého rozhlasu a mimo jiné se dotýká tématu vývoje klimatu, ochrany zdrojů a udržitelného rozvoje.

    https://dvojka.rozhlas.cz/vaclav-cilek-budeme-se-muset-uskromnit-vyvoj-smeruje-k-vegetarianstvi-7589801

    „A také se ukazuje, já to jako masožravec neříkám rád, že maso a dobytek způsobují jedny z největších změn v našem životě.“ Podle Cílka bychom tak v budoucnu měli spotřebovat rozhodně méně masa, což povede k jakémusi pomyslnému návratu k lidským kořenům.

    Dobytka je totiž dvojnásobně víc než lidí a dopad krav na krajinu a na klima je podle expertů poměrně velký. „Když je dobytka málo, má spíš pozitivní dopad. Když je ho příliš, je to negativní. Vývoj tedy směřuje k tomu, co bylo vždycky: k částečnému vegetariánství.“

  13. Ahoj Ay,

    přejdu přímo k odpovědím na tvé tři otázky :)

    1. Já jsem 'to' svému okolí oznámil přímo, tedy předcházelo tomu nejprve mé pevné rozhodnutí (ve vztahu k zabíjení pro potravu), ve kterém jsem tehdy ještě neřešil důsledky ve vztahu k okolí, praktičnost atd, šlo tehdy o jakési procitnutí ve vztahu k postoji ke zvířatům zvířatům a cítil jsem, že ta praktičnost bude možná. Tím, že se mi najednou rozjasnilo, že vegetariánstív je pro mne přávě tím správným a do té době chybějícím krokem / postojem, který jsem do té doby jaksi podvědomě hledal, bylo to pro mne pochopení jaksi radostné a žádné obavy se nedostavovaly. A tak nejbližší rodině jsem svoji novinku oznámil hned ten den, bez obav nebo příkras, zkrátka jako skutečnost, a dostalo se mi její podpory. Mami mi vždy upravovala jídla tak, aby byla pro mne bezmasá.

    2. Jak má okolí věřit, že to myslíte vážně? Myslím, že jako ve všem stačí, když to ono budeš skutečně vážně myslet, pak to okolí pozná. Možná se zajímej o svůj postoj, a promýšlej si ho, zpochybňuj, zdůvodňuj a zaujmi takový, který ti nakonec vyjde jako správný. Třeba ho časem ještě poopravíš, to když se na něj pozdeji podíváš z jiného úhlu, nebo se dozvíěš k němu novou inoformaci.

    3. Se školní jídelnou bohužel už nějakou dobu zkušenost nemám, na vysoké škole bylo v jídelně jedno jídlo vždy bezmasé a dalo se na výběr celkem spolehnout, ze zpráv které se objevují, se mi zdá, že se situace a obecné povědomí se v této věci stále zlepšuje, různé evropské státy se zavazují mít jedno bezmasé, dokonce veganské jídlo v menu jídelen veřejných budov a tak držím palce, ať i pro tebe je ta situace z praktického hledicka stále jednodušší a schůdnější.

    Držím palce!

    Ahoj M.

     

  14. Ahoj jen malym pozdravem na navsteve u pejsku, kteri se moc libili nejen nam dospelakum, ale i pritomnym miminum. Dozvedeli jsme se, ze chrt saluki, je jednim z nejrychlejsich psu v behu na dlouhou vzdalenost, je nejen velmi chytry, ale i velmi pratelsky, o cemz timto radi predavame dukazy :)

×
×
  • Vytvořit...